173 de ani de la nașterea marelui poet Mihai Eminescu-15 ianuarie este sărbătorită și Ziua Culturii Naționale

Anul acesta s-au împlinit 173 de ani de la nașterea marelui poet Mihai Eminescu – un geniu al poporului nostru, care ne-a lăsat drept moștenire un patrimoniu cultural de o valoare incontestabilă. Prin creația sa, Eminescu și-a rezervat un loc de frunte în literatura universală, dar și în inimile noastre. Tot în ziua de 15 ianuarie este sărbătorită și Ziua Culturii Naționale. Elevii Școlii Gimnaziale ,,Oprea Iorgulescu” coordonați de cadrele didactice și-au arătat prețuirea față de ,, Luceafărul poeziei românești” în diferite moduri: recitări, interpretări muzicale, creații plastice. Activitatea s-a desfășurat la Biblioteca Municipală Câmpulung ,,Ion Barbu”. Mulțumim domnului Cristian Emanuel Ștefănescu pentru interesanta prezentare pe care le-a făcut-o copiilor despre Mihai Eminescu – omul.

https://www.facebook.com/televiziunemusceltv/videos/906592390512411

https://www.facebook.com/tvclar/videos/660126409136623