Concursul interjudeţean „Sărbătorile de iarnă prin ochii copiilor”

9 decembrie 2023, Școala Gimnazială „Oprea Iorgulescu” Câmpulung – Concursul Județean

„Sărbătorile de iarnă – Tradiții și obiceiuri” (Poziția 37/ Calendarul Activităților Educative Județene, an școlar 2023-2024)

Scopul concursului a fost stimularea elevilor pentru cunoaşterea şi aprofundarea valorilor creştine, implicit a dragostei, respectului şi preţuirii Sărbătorii Nașterii Domnului și dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică individuală a elevilor participanți prin compoziţii expresive şi creative, realizate in timp de 60 min (durata concursului). Concursul a avut două secțiuni cu participarea directă a elevilor din clasele ciclului primar: „Sărbătorile de iarnă-tradiții și obiceiuri ilustrate prin compoziţie artistică” (colaj, felicitare, ornamente) inspirate din obiceiurile populare de sărbători și „Sărbătorile de iarnă-tradiții și obiceiuri ilustrate prin creație plastică” (pictură, desen, diferite tehnici și materiale) inspirate din frumusețea peisajului de iarnă, obiceiurile populare de sărbători.

Numărul mare de elevi şi de cadre didactice implicate, peste 90 elevi și 25 cadre didactice de la școlile din municipiu și din împrejurimi, demonstrează succesul de care s-a bucurat acest proiect.

Mulțumim tuturor pentru participarea și implicarea în acest proiect!💐

https://www.facebook.com/tvclar/videos/1467404367136518