ZIUA UNIRII- 24 IANUARIE sărbătorită la Școala Gimnazială ,,Oprea Iorgulescu” Câmpulung

Cu mic, cu mare, elevii Școlii Gimnaziale ,, Oprea Iorgulescu” Câmpulung, coordonați de cadrele didactice au marcat Ziua Unirii de la 24 ianuarie 1859, în data de 23 ianuarie 2024 prin realizarea unor activități deosebite, atât în sălile de clasă cât și în sala de sport a instituției de învățământ.

Acest important eveniment al istoriei noastre-Unirea Principatelor Române, a fost prezentat elevilor de către fostul profesor de istorie al școlii, domnul profesor Constantinescu Dan, în sala de sport.

Momentul artistic al elevilor a fost presărat cu poezii, cântece și prezentări power-point dedicate importanței istorice și culturale a evenimentului marcat iar la final elevii , cadrele didactice, invitații s-au prins în HORA UNIRII.

❤️Hora Unirii ne cheamă pe 24 Ianuarie ,,să dăm mână cu mână”, noi toți „cei cu inima română! ” ❤️